Przejdź do treści

Mamy to! Pamiętacie "wymianę ciepła" w Radzyminie? Ruszamy ponownie!

Akcja “wymiana ciepła” zapoczątkowana w styczniu 2019 roku przez mieszkańca Radzymina Pana Ryszarda (na zdjęciu obok z nim) ma możliwość ponownej reaktywacji! Idea bardzo spodobała się mieszkańcom, ale niestety już w kwietniu, musiała zostać zawieszona ze względu na zmianę wynajmującego teren.

Niestety stara szafa, nie przetrwała warunków atmosferycznych i próby czasu….

Potrzebujemy nowej szafy, która zdecydowanie wytrzyma dłużej i…pomieści więcej rzeczy! Dodatkowo ważne będzie również zabudowanie jej, aby w czasie deszczu rzeczy nie mokły. 

jadlodzielnia852

Idea dzielenia się oraz zero waste, nie jest nam obca. Od kilku lat organizujemy wymiany ubrań dla portali związanych z takimi akcjami. Wydarzenia odbyły się kilka razy również w Radzyminie pod nazwą: Wymiankowe eventy w ramach akcji “Zielone Nawyki”. Od dawna przyglądamy się warszawskim jadłodzielniom czy miejscom wymiany społecznej. Marzyło nam się takie miejsce w naszej gminie i…postanowiliśmy stworzyć je! 


jadlodzielnia25

Szafa "podaj dalej"

Przez kilka miesięcy szukaliśmy idealnego miejsca na tę akcję, chcieliśmy połączyć ją z wymianą dodatkowych tekstyli, w przyszłości również jedzenia, a także promować i edukować dzięki niej na tematy środowiskowe m.in segregacji i ponownego przetwarzania odpadów!

Po kilku rozmowach i burzach mózgów w poszukiwaniu miejsca, mamy to! Miejsce już jest, teraz potrzebujemy szafy oraz zabudowy, a także jeśli uda się zebrać całość założonych środków na zbiórce, to będzie również lodówka! 

Dla osób i firm, które wpłacą kwotę 199 zł i większą przewidziane są specjalne nagrody m.in (1) podziękowania w formie dyplomu od Stowarzyszenia Inicjatywy Lokalne, (2) wzmianka na dedykowanej stronie https://lokalneinicjatywy.pl/szafa-podaj-dalej/, a także (3) umieszczenia na tablicy informacyjnej przy szafie możliwości reklamy swojej firmy, każdy otrzyma miejsce 20×15 z mozliwością opisu, adresu i danych swojej firmy, przez okres 6 miesięcy od dnia oficjalnego startu szafy.

Tablica-reklamowa-informacyjna-szyld-billboard

Nowe pomysły!

Dodatkowym pomysłem jest zakup małego kontenerka na dodatkowe ubrania, które będą mogły zostać oddane do sortowni, z których za każdy 1 kg stowarzyszenie otrzyma 1 zł, co zostanie przeznaczone na akcje promujące ekologię m.in w planach konkurs na najciekawszy ogród w gminie, wspólne sadzenie drzew, wydarzenia.

Jeśli inicjatywa spodoba się mieszkańcom powstanie dodatkowe miejsce na żywność (lodówka) oraz osobne miejsce na produkty wielkogabarytowe coś w rodzaju ogólnodostępnego komisu, gdzie będzie można zostawiać czy wymieniać rzeczy niepotrzebne. Jesteśmy po rozmowie z burmistrzem w tej sprawie.

Razem można wiele zdziałać ale potrzebny jest czas, praca i fundusze. Dlatego jeśli czytasz to i czujesz, że chciałbyś pomóc budować nam to środowisko to napisz do nas. Każdy pomysł jest dobry!

Chcesz pogadać?
Masz pomysł?
Co można w Radzyminie?
Wszystko!
Z kim?
Z nami!