Przejdź do treści

Punkt Pomocy Okresowej w Radzyminie – Akcja Menstruacja

Czy wiesz, że na całym świecie aż 500 mln kobiet codziennie wybiera między kupnem podpaski, a spełnieniem innych swoich potrzeb?! Niestety większość z nich postawi swój komfort na drugim miejscu i zastąpi środki higieniczne papierem toaletowym, kawałkiem materiału czy skarpetką. Wbrew pozorom, takie sytuacje mają miejsce również w Polsce.

Najnowsze badania pokazują, że w Polsce aż 39% kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu produktów menstruacyjnych na rzecz innych domowych wydatków. Ubóstwo menstruacyjne, bo o nim mowa, dotyka kobiety o różnym statusie materialnym i w różnych sytuacjach życiowych.  Wiele z nich wstydzi się prosić o pomoc. Z tego powodu powstał projekt Punkt Pomocy Okresowej, w ramach którego umieszczana zostaje w przestrzeni publicznej i instytucjach szafki ze środkami menstruacyjnymi. Projekt zakłada, że każda potrzebująca osoba może anonimowo i bezpłatnie otrzymać środki higieniczne.

Jako Stowarzyszenie Inicjatywy Lokalne zgłosiliśmy się do akcji. Widzimy problem ubóstwa menstruacyjnego od dawna w naszej okolicy, znamy go ze szkoły średniej. Pamiętamy, jak niejedna koleżanka musiała wybierać między zakupem podpaski a bułki na śniadanie. Nasz punkt działa od kilku dni i mamy nadzieję, że posłuży w dobrej wierze.

Chcesz skorzystać?

Odwiedź punkt przy Eko Butik ul. 1 Maja 2 Radzymin i weź to, czego potrzebujesz. Skrzyneczka otwarta jest 24h/7 dni w tygodniu. W dni robocze jest regularnie sprawdzana i napełniana.

Chcesz pomóc? 

Odwiedź punkt przy Eko Butik ul. 1 Maja 2 Radzymin i włóż artykuły higieniczne typu podpaski, tampony, chusteczki czy inne produkty mogące pomóc w  te dni innej kobiecie.

Akcja Menstruacja zapoczątkowana w czerwcu 2021 w Radzyminie będzie wspierana przez 3 miesiące regularnymi dostawami przez Fundację Akcja Menstruacja, po tym czasie zadeklarowaliśmy jako Stowarzyszenie Inicjatywy Lokalne wsparcie i finansowanie punktu oraz zakup produktów.  Zachęcamy do pomocy i wsparcia w tej akcji lokalnych mieszkańców.

Więcej o akcji, możesz przeczytać na stronie akcji https://www.akcjamenstruacja.pl/

Facebook/Instagram @akcjamenstruacja

#akcjamenstruacja #menstruacja #kobietykobietom #medycykobietom #lekarzekobietom #dziewczynydziewczynom #ubóstwomenstruacyjne #okres #zdrowiereprodukcyjne #punktpomocyokresowej #nonprofitpl #pomoc #menstruacja #miesiączka #małaszafkaowielkiejmocy