Przejdź do treści

Mity na temat kontenerów na odzież używaną, czy warto wrzucać do nich odzież?

  • przez

Chyba każdy z nas przynajmniej raz na jakiś czas robi porządki w szafie. To za małe, tamto już nie w naszym stylu. Istnieje wiele opcji pozbycia się niepotrzebnych ubrań w sposób, który pomoże innym.

Jednym z nich są znane chyba wszystkim w każdym miejscu w Polsce – metalowe kontenery na tekstylia. Widziane już nie tylko w wielkich miastach, ale i małych wsiach. Zazwyczaj przy kościele np. Caritasu czy przy sklepach, szkołach. Mimo coraz popularniejszego i nagłaśnianego tematu przekazywania niepotrzebnych ubrań do takich specjalnych kontenerów, nadal wiele osób ma wobec tego pewne obiekcje. Głównie kierowane są brakiem świadomości i niewiedzą między innymi, w jaki sposób dokładnie taka zbiórka polega i jakie tekstylia można przekazać. Chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i zachęcić do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach!

O akcji „Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę!”, która organizowana jest przez Stowarzyszenie Inicjatywy Lokalne możesz przeczytać tutaj.

 

Czy ubrania, które przekażesz do kontenera, trafiają do potrzebujących rodzin?

I tak i nie. Wiele zależy od tego, do jakiego kontenera wrzucamy odzież. Wiele z nich jest własnością organizacji, ale też prywatnych firm.  Tekstylia zbierane z kontenerów nie są bezpośrednio przekazywane do osób potrzebujących. W pierwszej kolejności są one sprawdzane i dzielone na te przydatne do ponownego użytku i te zniszczone. Stare materiały poddawane są recyklingowi np. na paliwa, a ubrania bez wad trafiają do second handów czyli sklepów używaną odzieżą.

Czy to źle? Oczywiście, że nie! Pomyśl, co organizacje miałyby zrobić z taką ilością ubrań? Przecież nie wymienią jej na potrzebny sprzęt, jedzenie itp. Otrzymują one częściowy zysk ze sprzedaży tych ubrań, dzięki temu mogą realizować potrzeby swoich podopiecznych. Pamiętajmy, że za końcowy efekt odpowiada ciąg logistyczny m.in zakup kontenera, opłacenie miejsca, w którym stoi, zbieranie odzieży, czyli transport i osoba, która to zbierze a na końcu sortowanie odzieży, czyli znowu tutaj magazyn, osoba, która to zrobi. Mimo iż % zysku z przekazywania tekstyliów jest przeznaczany na pokrycie kosztów, tak pozostała reszta nadal jest na szczytne cele.

Jakie kontenery wybrać, by wspierać organizacje?

Warto wspomnieć i zwracać uwagę na to do kogo należą kontenery. Kiedyś większość pojemników na tekstylia należały do Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK), ale w pewnym momencie nastąpiło zawarcie umowy z firmą Wtórpol, która zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem tekstyliów. Zysk z przekazywanych ubrań jest przeznaczany na cele charytatywne, a zebranymi materiałami zarządza Wtórpol (oznaczany również jako Fundacja Eco Textil). W swojej okolicy możesz zobaczyć również inne kontenery należace do lokalnych organizacji, mniej popularnych, ale UWAGA – jesli chcesz, aby odzież trafiła do dobry cel nie wrzucaj do kontnerów które nie mają żadnego loga, nazwy organizacji, są szare i “no name”, to prawdopodobnie kontenery prywatnych firm, które w 100% trafią do sklepów. Dodatkowo często zdarza się, ze takie kontenery no name są postawione nielegalnie, gminy i powiaty, a nawet prywatni właściciele gruntu, mają z nimi problem. Stawiane są nocą, wyrastają nagle i należą do nie wiadomo kogo. Jeśli widzisz taki kontener, który dodatkowo jest w opłakanym stanie i jego zawartość wysypuje się – zgłoś to do gminy. Warto dbać o nasze wspólne dobro i pozrądek.

Mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości na temat funkcjonowania kontenerów na tekstylia zostały rozwiane! Jeśli masz jakieś pytania napisz do nas na kontakt@lokalneinicjatywy.pl

Jako stowarzyszenie Inicjatywy Lokalne zakupiliśmy 3 kontenery i postawiliśmy w Gminie Radzymin, tutaj pełna lista. Celem jest zbiórka tekstyliów, przekazanie częściowo do hurtowni z odzieżą a częściowo do lokalnych organizacji, które potrzebują w danym czasie np. kurtek. Nasze grudniowe podsumowanie akcji, możecie przeczytaj, w tym wpisie: Podsumowanie akcji “Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę” za grudzień 2020, ile zebraliśmy? 

Z całego serca zachęcamy do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach, a w szczególności zapraszamy do zapoznania się z akcją „Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę!”. Więcej o akcji możesz poczytać tutaj.