Opublikowano

Czysta Rządza – sprzątamy rzekę Rządze w gminie Radzymin dołącz do nas!

Już 17 kwietnia 2021r., w ramach akcji „Operacja Czysta Rzeka”, organizowane jest spotkanie mające na celu sprzątanie rzeki Rządzy!

Spotkanie zaczyna się na łące za strażnicą OSP Załubice, skąd wyruszamy w dół i górę rzeki, aż nad Zalew. Planowane jest sprzątanie koryta rzeki oraz jej brzegów. Dzień kończyć się będzie ogniskiem z poczęstunkiem i gorącą herbatą dla uczestników!

*Organizatorzy oferują również transport dla osób, którzy nie mogą uczestniczyć w akcji ze względów komunikacyjnych.

Poszukiwani są wolontariusze chętni do koordynowania akcji (wyznaczenie miejsca zbiórki wolontariuszy, miejsca do składowania odpadów, odbiór ze sztabu akcji worków, rękawic i koszulek dla wolontariuszy i przekazanie ich wolontariuszom w chwili rozpoczęcia akcji). Mile widziani są posiadacze sprzętu pływającego, który ułatwiłby pracę 🙂

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/479452486525900

Rejestracja odbywa się na stronie: https://operacjarzeka.pl/przylacz-sie/

Do zobaczenia nad rzeką! Jako Stowarzyszenie wspieramy akcję, jesteśmy wolontariuszami oraz zakupimy potrzebne materiały.

 

Szczegółowa lista odcinków Rzeki do posprzątania:

 1. Borki – Rządza lewy brzeg po stronie Borek – odcinek od mostu w Wolicy do mostu w Załubicach przy OSP – Jacek Piotrowski
  2. Stare Załubice – Rządza prawy brzeg po stronie Załubic – odcinek od mostu w Wolicy do mostu w Załubicach przy OSP
  3. Ruda – Rządza lewy brzeg po stronie Rudy – odcinek od mostu w Załubicach przy OSP do mostu na drodze Ruda-Łosie
  4. Nowe Załubice – Rządza prawy brzeg po stronie Nowych Załubic – odcinek od mostu w Załubicach przy OSP do mostku na drodze Ruda-Łosie
  5. Ruda-Łoś – Rządza prawy brzeg po stronie Łosia – odcinek od mostku na drodze Ruda-Łosie do wysokości ul Rzecznej (Rejentówka)
  6. Rejentówka – Rządza lewy brzeg po stronie Rejentówki – odcinek od mostku na drodze Ruda-Łosie do wysokości ul. Rzecznej
  7. Łosie A – Rządza prawy brzeg po stronie Łosia – odcinek od wysokości ul. Rzecznej (Rejentówka) do ul. Radzymińskiej
  8. Mokre A – Rządza lewy brzeg po stronie Mokrego – odcinek od wysokości ul. Rzecznej (Rejentówka) do ul. Radzymińskiej
  9. Łosie B – Rządza prawy brzeg po stronie Łosia – odcinek od wysokości ul. Radzymińskiej do ul. P.O.W. (Zawady) – RADOSŁAW KALINOWSKI
  10. Mokre B – Rządza lewy brzeg po stronie Mokrego – odcinek od wysokości ul. Radzymińskiej do ul. P.O.W. (Zawady)
  11. Zawady – Rządza prawy brzeg po stronie Zawad i Zwierzyńca – odcinek od ul. P.O.W. do S8
  12. Dybów – Rządza lewy brzeg po stronie Mokrego – odcinek od ul. P.O.W. do S8
  13. Emilianów – Rządza prawy brzeg po stronie Zawad i Zwierzyńca – odcinek od S8 do graniocy gminy
  14. Wiktorów – Rządza lewy brzeg po stronie Wiktorowa – odcinek od S8 do graniocy gminy
  15. Euzebia – Bugo-Narew – odcinek od mostu w Wolicy do plaży w Arciechowie (ul. Myszyniec)
  16. Myszyniec – Bugo-Narew – odcinek od plaży w Arciechowie (ul. Myszyniec) do przystani promowej
  17. Arciechów – Bug – odcinek od przystani promowej do pompowni Popielarze
  18. Starorzecze – starorzecze Bugu (Dąbrowa, Popielarze)
  19. Glinianki Radzymin
  20. Wodniacy – tu zapisują się osoby ze sprzętem pływającym do sprzątania koryta rzeki z wody.

Zobacz relację wideo po sprzątaniu!

 

Opublikowano

Mity na temat kontenerów na odzież używaną, czy warto wrzucać do nich odzież?

Chyba każdy z nas przynajmniej raz na jakiś czas robi porządki w szafie. To za małe, tamto już nie w naszym stylu. Istnieje wiele opcji pozbycia się niepotrzebnych ubrań w sposób, który pomoże innym. Jednym z nich są znane chyba wszystkim w każdym miejscu w Polsce – metalowe kontenery na tekstylia. Widziane już nie tylko w wielkich miastach, ale i małych wsiach. Zazwyczaj przy kościele np. Caritasu czy przy sklepach, szkołach. Mimo coraz popularniejszego i nagłaśnianego tematu przekazywania niepotrzebnych ubrań do takich specjalnych kontenerów, nadal wiele osób ma wobec tego pewne obiekcje. Głównie kierowane są brakiem świadomości i niewiedzą między innymi, w jaki sposób dokładnie taka zbiórka polega i jakie tekstylia można przekazać. Chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i zachęcić do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach!

O akcji „Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę!”, która organizowana jest przez Stowarzyszenie Inicjatywy Lokalne możesz przeczytać tutaj.

 

Czy ubrania, które przekażesz do kontenera, trafiają do potrzebujących rodzin?

I tak i nie. Wiele zależy od tego, do jakiego kontenera wrzucamy odzież. Wiele z nich jest własnością organizacji, ale też prywatnych firm.  Tekstylia zbierane z kontenerów nie są bezpośrednio przekazywane do osób potrzebujących. W pierwszej kolejności są one sprawdzane i dzielone na te przydatne do ponownego użytku i te zniszczone. Stare materiały poddawane są recyklingowi np. na paliwa, a ubrania bez wad trafiają do second handów czyli sklepów używaną odzieżą.

Czy to źle? Oczywiście, że nie! Pomyśl, co organizacje miałyby zrobić z taką ilością ubrań? Przecież nie wymienią jej na potrzebny sprzęt, jedzenie itp. Otrzymują one częściowy zysk ze sprzedaży tych ubrań, dzięki temu mogą realizować potrzeby swoich podopiecznych. Pamiętajmy, że za końcowy efekt odpowiada ciąg logistyczny m.in zakup kontenera, opłacenie miejsca, w którym stoi, zbieranie odzieży, czyli transport i osoba, która to zbierze a na końcu sortowanie odzieży, czyli znowu tutaj magazyn, osoba, która to zrobi. Mimo iż % zysku z przekazywania tekstyliów jest przeznaczany na pokrycie kosztów, tak pozostała reszta nadal jest na szczytne cele.

Jakie kontenery wybrać, by wspierać organizacje?

Warto wspomnieć i zwracać uwagę na to do kogo należą kontenery. Kiedyś większość pojemników na tekstylia należały do Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK), ale w pewnym momencie nastąpiło zawarcie umowy z firmą Wtórpol, która zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem tekstyliów. Zysk z przekazywanych ubrań jest przeznaczany na cele charytatywne, a zebranymi materiałami zarządza Wtórpol (oznaczany również jako Fundacja Eco Textil). W swojej okolicy możesz zobaczyć również inne kontenery należace do lokalnych organizacji, mniej popularnych, ale UWAGA – jesli chcesz, aby odzież trafiła do dobry cel nie wrzucaj do kontnerów które nie mają żadnego loga, nazwy organizacji, są szare i “no name”, to prawdopodobnie kontenery prywatnych firm, które w 100% trafią do sklepów. Dodatkowo często zdarza się, ze takie kontenery no name są postawione nielegalnie, gminy i powiaty, a nawet prywatni właściciele gruntu, mają z nimi problem. Stawiane są nocą, wyrastają nagle i należą do nie wiadomo kogo. Jeśli widzisz taki kontener, który dodatkowo jest w opłakanym stanie i jego zawartość wysypuje się – zgłoś to do gminy. Warto dbać o nasze wspólne dobro i pozrądek.

Mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości na temat funkcjonowania kontenerów na tekstylia zostały rozwiane! Jeśli masz jakieś pytania napisz do nas na kontakt@lokalneinicjatywy.pl

Jako stowarzyszenie Inicjatywy Lokalne zakupiliśmy 3 kontenery i postawiliśmy w Gminie Radzymin, tutaj pełna lista. Celem jest zbiórka tekstyliów, przekazanie częściowo do hurtowni z odzieżą a częściowo do lokalnych organizacji, które potrzebują w danym czasie np. kurtek. Nasze grudniowe podsumowanie akcji, możecie przeczytaj, w tym wpisie: Podsumowanie akcji “Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę” za grudzień 2020, ile zebraliśmy? 

Z całego serca zachęcamy do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach, a w szczególności zapraszamy do zapoznania się z akcją „Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę!”. Więcej o akcji możesz poczytać tutaj.

Opublikowano

Dlaczego akcja “Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę!” jest EKO i pomaga naturze?

Coraz więcej osób ma świadomość z jakimi konsekwencjami wiąże się produkcja tekstyliów. Niektórzy nie pozostają wobec tego problemu obojętni i podejmują przedsięwzięcia, aby się do tego nie przyczyniać. Więcej o zagrożeniach jakie niesie dla środowiska przemysł tekstylny możesz przeczytać tutaj. Jednym z rozwiązań może okazać się przekazanie niepotrzebnych tekstyliów!

Jakie są zalety przekazywania ubrań?

 • Przedłużenie cyklu życia odzieży i obuwia.
 • Przyczynianie się do mniejszej konsumpcji i dystrybucji tekstyliów syntetycznych.
 • Porządek w szafie.
 • Bycie EKO!

 

Według ONZ, przemysł tekstylny odpowiada za 10% emisji dwutlenku węgla przez ludzkość.

Z danych Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych wynika, że 85% wszystkich wyrzuconych tekstyliów w USA, które trafia na wysypiska jest spalane.

Nie wyrzucaj niepotrzebnych ubrań, przekaż je do kontenera. Bądź eko, a przy tym pomóż innym! Niechciane i nienoszone przez Ciebie tekstylia dla kogoś innego mogą okazać się bardzo przydatne. Oddając swoje ubrania nie tylko pomagasz ludziom, ale także naturze! Przedłużasz tym cykl życia odzieży i obuwia nadając im drugie życie. Twoja decyzja ma wpływ na emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a także zanieczyszczenie wód gruntowych. W mniejszej mierze przyczyniasz się do rozwoju przemysłu tekstylnego.

 

W Polsce znajduje się ponad 60 tysięcy kontenerów, do których możesz oddać niechciane tekstylia! My zachęcamy Cię do wzięcia udziału w naszej akcji „Oddaj ubrania – otrzymaj roślinkę!”, w ramach której w zamian na ubrania możesz otrzymać sadzonkę. Więcej o akcji możesz poczytać tutaj.

Opublikowano

Akcja “Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę!” o co chodzi?

Każdego dnia coraz więcej osób podejmuje walkę z konsumpcjonizmem i dystrybucją tekstyliów syntetycznych. Jednym z rozwiązań może okazać się przekazanie niepotrzebnych i niechcianych ubrań!

Akcja „Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę!” – od początku

Pomysł tego przedsięwzięcia zrodził się w trosce o naturę, a także pomoc i wspieranie lokalnych inicjatyw. Zebrane tekstylia przekazywane są komisom, które wypłacają środki pieniężne przeznaczane na atrakcje w naszej gminie. Celem jest uruchomienie projektu “Wymiana ciepła w Radzyminie” oraz  komisu “Wymieniarnia Radzymin”. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym staraniom, wiosną 2021 roku zorganizujemy „Wiosenny Piknik Ekologiczny”.

Więcej o stowarzyszeniu poczytaj tutaj.

Aby zachęcić większe grono do przekazywania swoich niechcianych ubrań postanowiliśmy wprowadzić nagrodę w postaci sadzonki roślin!

Jak wziąć udział w akcji?

 • Przygotuj ubrania, które chcesz przekazać (przyjmujemy odzież, ręczniki, pościel, firanki, koce, buty, dodatki, torebki, szale, kapelusze, zabawki)
 • Wypełnij formularz dostępny na stronie Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę! 
 • Wrzuć tekstylia do kontenera z logiem Stowarzyszenia – lista lokalizacji dostępna tutaj.

Szczegóły oraz regulamin na stronie: Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę! 

Zapraszamy Was do wspólnego porządkowania swoich szaf i wpierania naszej akcji!

 

Opublikowano

Podsumowanie akcji “Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę” za grudzień 2020, ile zebraliśmy?

W grudniu wystartowaliśmy z akcją “Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę” w gminie Radzymin. Postawiliśmy 3 kontenery oraz uruchomiliśmy akcję online razem z Ubrania do Oddania. Akcja przerosła nasz najśmielsze oczekiwania! Dlaczego? Czytaj dalej Podsumowanie akcji “Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę” za grudzień 2020, ile zebraliśmy?

Opublikowano

Mamy to akcja “Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę” wystartowała!

Od dawna chcieliśmy angażować się lokalnie w inicjatywy związane z ekologią. Na początku 2020 mieliśmy w planach aktywowanie wymian ubrań w mieście oraz tak zwanej wymiany ciepła, która powstała w poprzednim roku, ale…przy6edł covid i nie w głowie nikomu było tworzenie takich akcji. Pomysł kiełkował i mamy to! Dzisiaj opowiadamy Wam o tym więcej! Czytaj dalej Mamy to akcja “Oddaj ubranie – otrzymaj roślinkę” wystartowała!

Opublikowano Dodaj komentarz

Poznajmy się Radzymin czyli Kobiety i Wino + wymiana rzeczy już w lipcu!

Mamy to! Kolejny termin spotkania z cyklu “Poznajmy się Radzymin czyli Kobiety i Wino” przed nami! Już 22 lipca spotkamy się na wspólnych, babskich pogaduchach, by poznać się lokalnie, miło spędzić czas a przy okazji wymienić niepotrzebne rzeczy!

Chcesz spędzić miło czas?
Oderwać się od obowiązków?
Poznać kobiety z okolicy?
 
🙏 Znajdź czas dla siebie.
🙏 Poczuj się wyjątkowo.
🙏 Spędź miło czas!
 
Tego dnia nie ma znaczenia wiek lub to, czym się zajmujesz! Przyjdź i poznaj sąsiadkę, koleżankę z okolicy!
 
Od dawna w naszej głowie był pomysł na wieczorne spotkania dla kobiet z okolicy, by poznać się oraz spędzić miło czas!
Tym razem łączymy je z wymianką rzeczy, o którą też od dawna prosicie 🤩
💌 Zapraszamy 22 lipca (środa) od godziny 17:00 wszystkie chętne Panie na magiczne spotkanie w stylu rustykalnym, które przygotuje dla nas Ewelina z Wydekorowane!
Gwarantujemy miłą atmosferę, nowe znajomości, kreatywnie spędzony czas oraz poczęstunek.
 
Plan wieczoru:
17:00 – 19:00 wymianka rzeczy m.in ubrań, dodatków, książek
19:00 – 21:00 rozpoczęcie wieczoru “Kobiety i Wino”, poczęstunek, pogaduszki, poznanie każdej z uczestniczek.
 
Jeśli nie możesz być od początku, to nie szkodzi, dołącz o której możesz 😉

Poprzednim razem, w marcu chwilę przed wiadomo czym, spotkałyśmy się w sali Elena w stylu boho, teraz zapraszamy Was do Domku Ogrodnika, na zewnętrzne tarasy (lub jeśli pogoda nie pozwoli do środka) w klimaty rustykalne, które przygotuje Ewelina z Wydekorowane!

bilety i rezerwacja: https://ambitnamarka.pl/produkt/poznajmysieradzymin/

—————————————————————————————-
Liczba miejsc jest ograniczona, mamy rezerwację w nowym miejscu na mapie naszego miasta:
Domek Ogrodnika Radzymin ul. 11 Listopada 4
Co będzie się działo na spotkaniu Poznajmy się Radzymin! Kobiety i wino!

Spotkanie ma na celu poznanie innych osób, nawiązanie relacji, spędzenie czasu podczas degustacji wina, to przestrzeń na czas dla siebie, rozwój, otwarcie serca i umysłu na nowe pomysły. 

Znajdź czas dla siebie. Poczuj się wyjątkowo. Spędź miło czas!

O cudowny klimat, dekoracje zadba Ewelina z Wydekorowane – Wytwórnia Kreatywnych Dekoracji 
Koszt udziału to od 28 zł do 45 zł 
Opłata zawiera: kawę/herbatę/wodę/wino oraz poczęstunek, a także wejście na wymiankę.
Czas trwania 17:00 -21:00 
Uwaga cena biletów po 12.07  zmieni się z 34,00/osoba na 45,00/osoba
kupując bilety dla 2 osób do 29.03 możesz skorzystać ze zniżki, wpisz kod “2kobiety” a oszczędzisz 13 zł (zamiast 68 zł, zapłacisz 55 czyli ok. 28 zł /osoba) 
Mamy sporo miejsca, ale ilość uczestników jest ograniczona ze względu na warsztaty (maksymalnie 25 osób), dlatego zapisy są obowiązkowe. W razie pytań prosimy o kontakt na lokalnie.radzymin@gmail.com

poprzednie spotkanie

Poznajmy się Radzymin! Kobiety i wino, relacja z marcowego spotkania!